fb1a_1png                                                kowr_jpg                                                 dolacz-do-nas-na-facebookjpg                                                                                            

OGIER RULERRuler urodził się w roku 1884, w stadninie Krasne. Przybył do Polski w łonie matki, klaczy Reate zakupionej w Wielkiej Brytanii. Jego ojcem był znakomity wyścigowiec i reproduktor Isonomy (1875 – 91), który zadebiutował jako mało liczony w wyścigu Cambridgeshire i wygrywając przysporzył właścicielowi 40 tysięcy funtów (złotych funtów) pogrążając w rozpaczy wielu bukmacherów. Matka Rulera była półsiostrą St. Christopha, zwycięzcy Grand Prix de Paris. Ruler jako potężnej budowy dwulatek startował tylko raz. Jako trzylatek zadebiutował na torze mokotowskim w Nagrodzie Specjalnej Zarządu Stad Państwowych i był drugi. Potem wysłany został do Rosji. W cesarstwie Rosyjskim były nagrody wysokie i duża konkurencja. Ruler startował w Moskwie i Petersburgu ośmiokrotnie i zwyciężył we wszystkich gonitwach, m. in. w Produce, Derby i St. Leger. Wygrał 43.216 rubli. Jako czterolatek Ruler stał się złośliwy. Nie tylko stawiał opór ale także łapał zębami kolana dżokeja i był niebezpieczny. Ze względu na charakter został wycofany z wyścigów i wrócił do stada. Z tego samego powodu nie otrzymywał również wielu klaczy, zachodziła bowiem obawa że jego charakter będzie dziedziczyć potomstwo. Obawa ta okazała się płonna kiedy w jego potomstwie pojawili się licznie klasyczni zwycięzcy. Ruler okazał się fenomenalnym reproduktorem. Jego potomstwo wygrało ponad dwa miliony rubli. Jako ojciec matek, stał na pierwszym miejscu w latach 1907 – 1915 (9 lat z rzędu). Cena stanówki Rulerem początkowo 300 rubli, wzrosła dziesięciokrotnie i osiągnęła 3000 rubli a więc 300 funtów. Tyle płacono za stanówkę Isonomy w Wielkiej Brytanii, dorównał więc swemu ojcu. Potomstwo Rulera wygrało m. in.:

  • Wszechrosyjskie Derby – 2 razy,
  • Derby Warszawskie – 2 razy,
  • Nagrodę Cesarską w Moskwie – 6 razy,
  • Nagrodę Cesarską w Petersburgu – 3,
  • Nagrodę Cesarską w Warszawie – 4 razy,
  • St. Leger w Petersburgu – 3 razy,
  • w Warszawie – 2 razy,
  • Wielką Warszawską – 4 razy,
  • OAKS w Moskwie – 2 razy,
  • OAKS w Warszawie – 3 razy.

Kiedy skończył 20 lat, Ruler 11 maja 1904 roku padł na skręt jelit. Żaden z synów Rulera, wielokrotnych zwycięzców gonitw klasycznych, nie był pożytecznym reproduktorem. Wiele natomiast córek utworzyło żywotne dotąd linie żeńskie. Pamięć Rulera została w Polsce uczczona. Od 1911 roku, odbywa się w miesiącu maju prestiżowa gonitwa imienna na dystansie 1600 m o Nagrodę Rulera.

 
 
 

KLACZ KLIWIA

Zaledwie cztery lata minęły od reaktywowania stadniny w Krasnem gdy klacz Kliwia wygrała w roku 1991 najbardziej prestiżowa gonitwę o nagrodę Derby na warszawskim Służewcu. Był to początek sukcesów wyścigowych koni z naszej stadniny. W wyścigu klasycznym na dystansie 2400 m podyktowała ona wysokie tempo i wygrała w zaciętej walce. Historię tej gonitwy ilustrują zamieszczone obok zdjęcia wykonane przez fotografika Andrzeja E. Klimka.

logogif146jpg

STADNINA KONI KRASNE SP. Z O.O.

ul. Mickiewicza 36 , 06-408 Krasne

tel.: 023 671 00 85, fax: 023 671 00 82
mail: sekretariat@stadninakrasne.com.pl
tel.: 023 671 00 85